logo top wt


Digitální příjem na rodinný dům

Příjem, rozvody v rodinných a menších bytových domech.

 

Když se budeme řídit nejstarším zákonem „anténářů", že nejlepším zesilovačem je kvalitní anténa s dobrým ziskem, můžeme si ušetřit mnoho starostí s dalším zesilování a úpravou signálu. Antén je mnoho typů s různým ziskem, pásmových, kanálových, širokopásmových, směrových a při výběru je vždy nutné přihlédnout k přijímaným kanálům /pásmům/, polarizaci, a k místu instalace vzhledem ke vzdálenosti vysílače a možnosti odrazů pevnými překážkami. Při výběru antény asi není vhodné šetřit, dražší, ale kvalitní anténa vyrobená z duralových a žárově zinkovaných prvků doplněná vhodnými plasty pro venkovní použití nám bude sloužit několikanásobně déle a nebude po několika letech jen orezavělým torzem s opadanými prvky. Pro umístění antény je nejvhodnější anténní stožár vhodně dimenzovaný i pro umístění satelitní paraboly. Vzhledem ke stále častějším vichřicím volíme průměr stožáru raději větší, mezi 42-65mm. Pro speciální instalace velkých satelitních parabol mohou průměry držáků a stožárů dosahovat až 120mm. Nezapomeneme anténu ochránit před bleskem vhodným zemněním stožáru.

Dalším důležitým bodem úspěšného přenosu pozemního a satelitního signálu je kvalitní rozvod signálu. Nejvhodnější typ rozvodu je do „hvězdy", kdy koaxiální kabel od každé zásuvky končí v rozvaděči TV/SAT technologie, zpravidla umístěného v podkroví. Pokud je to technicky možné, vyvarujeme se použití více průchozích zásuvek na jednom kabelu, které vždy vnášejí do rozvodu nerovnováhy v úrovních signálů. Z praxe známe případ, kdy elektrikářská firma v rodinném domku nainstalovala 16!! průchozích zásuvek za sebou a koaxiální kabel vyvedla na střechu s představou, že si s tím odborná firma poradí, což je samozřejmě nesmysl. Samozřejmostí v rozvodech je použití kvalitního koaxiálního kabelu s nízkým útlumem a dobrým stíněním umístěným v instalační trubce.

Pro aktivní/ zesilovače, multipřepínače/ a pasivní/slučovače, rozbočovače/ prvky rozvodu použijeme rozvaděč, na půdách raději v kovovém provedení, ale vždy s možností větrání.

Základním aktivním prvkem rozvodu je zesilovač signálu. Ale známá poučka, že méně někdy znamená více, platí v pozemním digitálním příjmu dvojnásob. Je důležité si uvědomit, že zesilovač nám zesílí je to, co nám anténa přijme. Při výběru zesilovače pro menší instalace vystačíme se zesílením do 24 dB, ale vždy si vybereme typ s možností regulace zesílení.

Zapojení antény na rodinný dům Praha